יעקב אשר

יעקב אשר

איש חינוך וניהול, משמש כמנכ"ל החטיבה ההיסטורית - קרן חבצלת.
בוגר החוג לחינוך והיסטוריה באוניברסיטה העברית בירושלים, ומוסמך במדע המדינה באוניברסיטת חיפה. לאורך שנים ארוכות, מחנך, מנהל מערכות חינוכיות, ומנחה סדנאות כתיבה יוצרת. יליד שנת 1963, נשוי ואב לארבעה. חבר קיבוץ עין השופט.

מה אופי החופות שאני עורך?

חופה שיש בה ניחוח ישראלי, הקשור לעונה בשנה ולחיבור לאדמה. יש בה פרשנות ומדרש של הזוג על אלמנטים מתוך הטקס המסורתי. ויש בה התייחסות אישית לבני הזוג ולמשפחות/לקהילות שמהן באו.

למה בכלל לערוך חופות?

כדי לתת מענה לאלו שהדבר נמנע מהם. אם מכיוון שע"פ חוק אינם יכולים להינשא בישראל, ואם זוגות שמבקשים אחרת, ואין בנמצא אפשרות כזו. נישואין הוא טקס המעבר היחידי שבו הבחירה נתונה כולה בידינו- עם מי, מתי, היכן ובאיזה אופן? לכן, ניתנת בידינו הזכות, ובעיניי- החובה, לבחור. אני שמח להיות כתובת למי שבוחרים בדרך 'הוויה'.

האם מחתן זוגות להט"ב? בהחלט!

האם מחתן זוגות מדתות שונות? בהחלט!

למה בעצם לקחת על עצמך לחתן זוגות בעצמך?

אני עצמי נישאתי בדרך כזו עוד ב-1993, עוד כשזה היה לגמרי מחוץ לקונצנזוס. כבר אז היה ברור לי שזו הדרך היחידה בה אני רוצה להינשא. בהמשך ביקש ממני זוג להשיאו, ומכאן הדברים הלכו והתפתחו

מהו טקס החתונה הזכור לך ביותר שקיימת?

חידוש ברית נישואין של זוג חברי קיבוץ בני 80. ניצולי שואה שהתחתנו בנמל חיפה ב-1948 ללא שום חבר או קרוב משפחה. ילדיהם ונכדיהם החליטו לחתן אותם שוב, הפעם מוקפים בשבט שגידלו לתפארת ובחבריהם מהקיבוץ. זו הייתה חתונה לא שגרתית ומרגשת עד דמעות.

מסר לכנסת ישראל:  השטח לא ממתין לזה שאתם תעשו את המהפכה, היא נעשית כבר על ידי מאות ואלפי זוגות שנישאים בדרך ריבונית שבחרו בה. הגיע העת שתסייעו לנו להסיר חוקים אנכרוניסטיים ולאפשר זכות אזרחית בסיסית כמו כל מדינה מתוקנת.

מסר לעם ישראל:  זה הכול בידינו וזו בחירה שלנו. וכל בחירה יש לה משמעות, גם אם היא נעשית לאירוע הפרטי והאינטימי שלנו. זה היום שלכם והחיים שלכם. לכן תבחרו במה שאתם מאמינים!

 

מילים יפות מהזוגות שלי

קרן ואייל

לכם הזוג המאושר קודם כל, מזל טוב!!!  אם אתם מחפשים דרך ייחודית ומשמעותית להתחיל רישמית את חייכם המשותפים כזוג נשוי וכמשפחה חדשה- עצרו עכשיו!  הגעתם לאדם הנכון שיעזור לכם במשימה! אנחנו כזוג, חיפשנו דרך ייחודית לציין ולערוך את טקס האיחוד בינינו, טקס בו נוכל להיות שותפים פעילים (מבלי שאדם זר יעמוד לצידנו וידבר בשפה ובפסוקים שלא מדברים אלינו), טקס שיהפוך את היום הזה למשהו יותר משמעותי ואישי עבורנו… חשבנו, חיפשנו, התלבטנו…ואז, מצאנו את יעקב! ברגישות, בתבונה, בסבלנות ועם ידע רב ומעשיר, הוא ליווה אותנו לכל אורך הדרך ולכל אורך התהליך שעברנו. לימד על המקורות של כל מנהג ופרט בטקס (כך ידענו מה מתאים לנו ומה לא), נתן עצות ורעיונות, תמך בגיבוש השקפותינו לאחת, עזר לנו לכתוב את המילים לכתובה הפרטית שלנו (כך יכולנו לבחור מה חשוב לנו לומר זה לזו וזו לזה) ובעיקר נתן לנו את הרגשת הביטחון שאנו עושים בדיוק מה שרצינו ודימיינו- טקס אישי משלנו!!! כל הדרך הזו, שצעדנו יחד, עזרה לנו לראות כמה הזוגיות שלנו חזקה ואמיתית. במקום להיות בלחץ מהתקופה הזו של "לפני החתונה", היינו בסוג של אופוריה! תיכננו עתיד משותף כמשפחה! בערב החתונה שלנו, כשטקס החופה החל… היתה תחושת קדושה טהורה ומיוחדת באוויר. יעקב, עם הנוכחות שלו והקסם האישי, התחיל לדבר וכל האורחים התקבצו לשמוע את דבריו. אפילו עכשיו כשאני נזכרת במעמד, כולי נרגשת! וכשאני מסתכלת לאחור, יש מיליון דברים קטנים שהייתי משנה ביום הזה (שמלה, צילום, שיר חופה, תספורת לחתן…), אבל בטקס החופה, לא הייתי משנה דבר! הוא היה מושלם! ועד היום אנשים עוד זוכרים אותו! עצתי לכם, זוג חתן וכלה- קחו את ההזדמנות הזו ונצלו אותה! כי זה לא חייב להיות יום אחד של חתונה שנגמר תוך כמה שעות, זה יכולה להיות חגיגה מרגשת של אהבה וזוגיות, שמתחילה בתהליך משותף ומעצים! ולך יעקב- תודה שהסכמת שניהיה ה"ראשונים" שלך! מרגישים שזכינו! ניצור איתך קשר בחתונת הכסף והזהב!

קרן ואייל לובנפלד קיבוץ גזית  (9/6/2006)

[/learn_more

דיאנה ואלכס

עוד שהכרנו היה לנו ברור שאנחנו לא עוברים ברבנות, אנחנו לא היינו מוכנים להכניס מוסד כזה חשוך לזוגיות מלאת האור שרקמנו שנים, הגענו להוויה בחיפושים שלנו אחר אלטרנטיבה, במשך שנה וחצי תכננו את החתונה שלנו, שבמהלכה גם התחתנו בחתונה אזרחית קטנה בקפריסין מוקפים במשפחה הקרובה שלנו, אך לא היינו מוכנים לוותר על לשתף את שאר הקרובים והחברים האהובים שלנו בארץ בשמחתנו אז החלטנו לקיים אירוע עם טקס חופה בארץ ולבטא בו את אהבתנו כמו שאנחנו ראינו אותה,

לטקס הזה לקחנו את הויה ובחרנו ביעקב אשר המקסים, עורך טקסים שליווה אותנו, באחת הפגישות לקראת הטקס הוא הגיע לביתנו למה שאחר כך התברר כאחת החוויות המקסימות והמקרבות שחווינו בזוגיות, למדנו על הזוגיות שלנו ולמדנו אחד על השנייה דברים שלא ידענו לפני, כתבנו את הטקס והרגשנו שכל מהות הזוגיות שלנו באה לידי ביטוי ביום המיוחד הזה,

אנו שמחים וגאים להיות חלק ממשפחת הויה ומקווים שעוד יבחרו כמונו לקשור את אהבתם באור.

מאיר אמסלם | קליק צלמים

שרון ויבגני

היה מדהים. האורחים התלהבו מאוד, הם אף פעם לא היו בחתונה כל כך אישית באווירה כזאת נעימה. האורחים שלנו לקחו מאיתנו מספרי טלפון של הויה. יעקב מנחה הטקס היה נהדר. פשוט מושלם. תודה רבה רבה

אלין גספריאן – https://www.ailingasparian.com/[/caption]

אוריה ואור

תהליך ההכנה היה מזורז שכן היינו בתהליך עם הרבנות ורק כחודש לפני הטקס החלטנו שאנחנו רוצים טקס אחר שמשקף את השקפותיו.   יעקב המקסים קיבל על עצמו את המשימה ולאחר שני מפגשים מלמדים ומשמעותיים הגענו לטקס שהיינו שלמים איתו והרגשנו שהוא לגמרי מייצג אותנו. לא היה פשוט עם המשפחה המסורתית לאורך התהליך ונתקלנו בהרבה התנגדויות – יעקב צייד אותנו בתשובות לשאלות וטענות בהקשר לטקס ולאחריו כולם אמרו כל הטקסים צריכים להראות בדיוק ככה. שמחים שבחרנו בהוויה ויודע שעשינו את הבחירה הנכונה!   נהנו מכל רגע במהלך הטקס ולא רצינו שייגמר ;) תודה רבה!

שרון ואיתן

אומרים שזוגות נתקלים בלא מעט חילוקי דעות במהלך ההכנות לחתונה. אצלנו הדבר היחיד שלא הסכמנו עליו מלכתחילה היה אופי הטקס. אמנם שנינו מבתים חילוניים גמורים, אך לי (איתן) היה חשוב שהחתונה תעשה בצורה מסורתית, עם רב וטקס בעל אופי דתי. למזלי, זוגתי שתחיה, (שרון) התעקשה שיש דרך אחרת. פנינו לארגון הוויה שהפגיש אותנו עם מי שלימים היה עורך הטקס שלנו, ושותף מלא לתהליך משמעותי מאוד בחיינו – יעקב אשר. במספר פגישות עם יעקב, למדנו על היסטוריית הטקס, מנהגיו, משמעות כל משפט וברכה שאומרים במהלכו, ואולי אף חשוב מכך הבנו שנוכל ליצור טקס שנכון עבור שנינו ושמכיל את האלמנטים המסורתיים יחד עם אלמנטים אישיים, שיוויונים וערכיים שחשוב לנו לבטא בטקס שלנו. זכינו לטקס אישי, המשקף אותנו ואת ערכינו. כתבנו את הכתובה שלנו, את החזון שאותו אנחנו מאחלים לעצמינו ליצור בביתנו. זה היה אחד מהתהליכים המרגשים יחד, להקריא אחד לשניה את מה שכל אחד כתב ולאחד את זה למשהו משותף. התחברנו והתרגשנו מכל מילה שנאמרה בטקס, בהסתכלות לאחור זו אחת החוויות שנתנו משמעות מיוחדת לכל האירוע הזה שנקרא "חתונה". מאמינים בלב שלם שזו הבחירה הנכונה עבורנו.

 

נעמה ואביב

יעקב היקר,

כשפנינו ל'הויה' היינו מלאי שאלות, חששות ותהיות לגבי אופי הטקס, מהותו והשלכותיו. ברית הנישואים עמדה אצלנו במרכז החגיגה ולכן את בחירת עורך הטקס, האדם שיביא אותנו בברית הנישואים, לא לקחנו בקלות דעת. אנחנו זוכרים היטב את השיחה הראשונה שלנו. קשה להסביר במילים את התחושה שקיבלנו. נקרא לה- ידיעה. ידענו בביטחון שאתה הוא האדם שנרשה לו לגשת ולגעת במקומות אישיים ואינטימיים, לעבדם ולהביאם לידי מילים חיות. הרגשה כאילו נדמה שאנחנו כבר מכירים ואוהבים.

יעקב, עברנו תהליך משמעותי מאוד, אולי המשמעותי ביותר שעברנו עד היום, ואנו מודים לך על כל הדרך שעשית איתנו. לא מעלינו, אלא לידנו. מסתכל, מקשיב, מלמד, מכיל ומחבק כשתמיד פעלת מתוך אהבה ונתינה אמיתית. ידעת לתת לנו הרגשה של משמעות ויחס אישי מלא כנות וקבלה. הטקס עצמו, כתולדה של תהליך הלמידה והזיקוק, הותאם בשלמות להווייתנו כזוג.

 חששות ותהיות של המשפחה מהעדר הרבנות נעלמו כלא היו. יותר מכך, נציין שדווקא הלימוד איתך את הטקס המסורתי קירבה אותנו למסורת ונתנה לנו תחושת שייכות ליהדות. שייכות כזו שלא יכולנו לקבל אם היינו נישאים בדרך אחרת.  שמחנו לקבל את המתנה שלך. היא ריגשה אותנו במיוחד. תודה. אנו אסירי תודה על שפגשנו אותך ומודים לך שאפשרת לכל זה להיות.

נעמה ואביב אשדות סגל 5/6/2015

צליל ועמית

יעקב היקר,

אנחנו רוצים מאוד להודות לך על הטקס המרגש והנפלא שערכת. מאוד התרגשנו בחופה לשמוע אותך מתרגש איתנו, סביב החברים והמשפחה. קיבלנו המון תגובות נרגשות ונלהבות על הטקס, נדמה שלא נשארה עין יבשה בקהל… אני מוצאת סיפוק גדול גם מעצם החשיפה של אורחינו לטקס אלטרנטיבי, ובאמת מרגישים חלק מתנועה/ דרך שאנו מאמינים בה ומקווים שעזרנו לעוד אנשים להכיר אפשרות אחרת. 

אנחנו מרגישים שאכן נוצר חיבור מיוחד בינינו, אתה איש נפלא, בן-אדם מרתק ואנו שמחים שעברנו את התהליך המשמעותי הזה איתך ועם נעמי המקסימה כמובן! ואמנם הגענו משוחדים אך, בהחלט יוצאים מיסיונרים של הוויה:)

שתהיה לך ולמשפחתך שנה טובה ומלאה בשמחות, אתה עושה עבודת קודש. מקווה שנשמור על קשר ונדווח על התפתחויות:))

באהבה גדולה,

עמית וצליל

 

יהודית ורועי

יעקב היקר

עברו מספר ימים מאז שעמדנו כולנו יחד מתחת לחופה ועדיין ההתרגשות עצומה.

מהפגישה הראשונה נוצר חיבור מיידי והבנו כי עומד בפנינו אדם עם לב ענק אשר ייתן וייתמסר כולו בשביל לעזור לנו לגבש וליצור טקס המתאים והמותאם לנו.

התהליך שעברנו יחד היה מעניין ומלמד וחיזק בנו את ההחלטה הראשונית לבחור להינשא בטקס חילוני השם במרכז ערכים החשובים לנו כמן חברות, משפחתיות, שיוויוניות ואהבה.

לאורך כל הדרך הייתה קשוב לבקשותינו ועזרת למצוא את הנוסחה המתאימה ביותר לטקס אשר יגע בנו ובסובבים אותנו.

הטקס היה מדהים, כל האורחים היו מהופנטים וקשובים ולא הפסיקו לפרגן לנו כמה הטקס נגע וריגש. כולם הרגישו כי כל מילה הייתה בסלע והתאימה לנו בדיוק מופתי.

אנחנו יודעים שבעוד כמה שנים כאשר נסתכל אחורה ונחשוב על היום הזה, נהיה שלמים ומאושרים עם הבחירה ועם ההיכרות עמך.

רצינו להגיד תודה מכל הלב על ההכוונה, הסבלנות והנעם. אנו שמחים שהייתה חלק כה משמעותי מהיום המיוחד שלנו.

נשיקות וחיבוקים,

יהודית ורועי

הדר וניר

שלום יעקב היקר,   במהלך החתונה היינו אחוזים התרגשות וכמו נמצאים בספירה אחרת, מוקפים במשפחה ובחברים, אך תחושתי היתה שאנו מבודדים ובו בזמן עטופים בחסד מיוחד. בכל מקרה, רצינו להביע את הרגשתנו ורק כעת, לאחר שההתרגשות והמתח התפוגגו, ניתן לכתוב לך בשקט. הינך נכבד ביותר עבורנו  ואנו מבקשים להודות לך מעומק הלב על התהליך העמוק, המשמעותי והמרגש שעברנו בליוויך.   לאורך כל הדרך, למרות שהינך עסוק וטרוד בעוד עיסוקים רבים, למרות התאונה והכאבים הנילווים לשבר ולמרות מצבה הבריאותי של אחותך, הרגשנו שאתה קשוב ורגיש ומבין מה אנו מבקשים להביא. הלימוד והשיח איתך היו מרתקים ומרחיבי דעת ועזרו לנו להתחבר לתכנים וליצור מתוכם טקס שהיה משמעותי ואישי. תודה על המיפגש האישי וגילוי הלב והאמון. חשנו את חשיבות הדבר עבורך ואת הלהט והדבקות במעשה, והם עזרו לחיבור איתך.   הטקס היה מיוחד ומרומם עבור כולם.  אמו של ניר אמרה שהיא הרגישה איך במהלך הטקס האורחים היו מרותקים וקשובים והיתה דממה של הקשבה ונוכחות. בשיחות של אחרי החתונה קיבלנו מחברים ומשפחה תגובות נרגשות על הטקס.   מעבר לזיכרון החי של הטקס, הכתובה תישאר עימנו כמכוונת ומעוררת. תודה על העזרה בניסוחה ובדיוקה.   אנחנו באמת רוצים להודות

לך ומברכים על הבחירה ללכת בדרך הזו ובליוויך.   הדר וניר.

י' ו-נ'

יעקב היקר!   זה כבר למעלה משבוע שאני רוצה לכתוב לך,  אך השגרה קפצה עלינו באופן כזה (יחד עם עניינים משפחתיים לא צפויים) שרק כעת אני מצליחה לשבת ולכתוב.  קראנו את מכתבתך והתרגשנו, שוב. כמה כבר בן אדם אחד יכול לרגש?? אכן- מי חשב ששתי פגישות+ הברזה עם סיפור מוזר מאחוריה, יולידו טקס כה נכון ומדויק עבורנו. כשפנינו ל"הויה" כל שרצינו הוא טקס חילוני, פשוט, צנוע, קצר (!!), ושנרגיש איתו בנוח. אז קיבלנו את הטקס שרצינו- זה בוודאי, אך למעשה קיבלנו יותר. זכינו להכיר אותך- איש רב פעלים, בעל רוח צעירה וגישה לחיים שמעוררת השראה. כתיבת הכתובה ומשפטי הקידושין הייתה אתנחתא מרעננת (וגם משעשעת) של עיסוק במהות, בתוך ההתעסקות הקולחת בדברים החומריים של האירוע עצמו, ומאוד שמחנו ובירכנו על כך.   הטקס עצמו- וואו. ככל שעוברים הימים, אין ספק שהטקס היה החלק הכי טוב בחתונה הזאת. החיבור בין התוכן, לנוף, לקהל, למזג האוויר- הכל פשוט התחבר בצורה הרמונית, מעל לציפיותינו. הנחת את הטקס בנעימות, רצינות ועם הרבה ענווה, ומעבר לכך- הורגש שגם אתה, ולא רק אנחנו, מושקע רגשית בתוכן ובכל שלב של הטקס, ולא רק מנחה אותו, דבר שריגש אותנו מאוד, ותרם לאווירה האינטימית שנוצרה. ועל כך יעקב- אנו מודים לך מעומק ליבנו.   לסיכום- תודה רבה לך! הענקת לנו חוויה ייחודית ובוודאי בלתי נשכחת, במיומנות וברגישות תפרת טקס בדיוק למידותינו ולטעמנו, ולעד תהיה שמורה לך פינה חמה בליבנו.   אני מאמצת את חתימתך (שגם בה דייקת)- חיבוק ולהתראות בשבילי החיים.   י' ונ' (השמות שמורים במערכת הויה

אלי וג'ני'

יעקב הוא ללא ספק אחת הבחירות הכי טובות שלנו! מהפגישה הראשונה הרגשנו בנוח, שיש מולנו אדם שמבין את קו המחשבה שלנו. גם בשעות הערב הקשות מצאנו את עצמינו מרותקים לתהליך ולדיונים שהתפתחו תוך כדי. היה לנו חשוב שבטקס עצמו יצויינו גם שמות קרובי המשפחה שאינם איתנו והוא נתן להם את מלוא הכבוד, הערכנו את זה מאוד. שמחים מאוד על הבחירה ומודים על הזכות להכיר!

 

אין המלצות לעורך הטקסים