מהו טקס ישראלי

צילום: שירה וייס

הֲוָיָה מציעה ללוות אתכם ביצירת טקס ישראלי שהוא שלכם. טקס אישי וייחודי, המאפשר לבטא את הערכים החשובים לכם ומשקף את קולכם וזהותכם – את מי שאתם.

טקס של הֲוָיָה הוא טקס יהודי חילוני, המושתת על עקרונות השוויון והפלורליזם ומחבר בין עבר- להווה, בין מסורת לחידוש.

בהֲוָיָה נשמח ליצור איתכם טקס אישי וייחודי, המבטא את הערכים החשובים לכם ומשקף את קולכם וזהותכם – את מי שאתם. הטקס הישראלי הוא טקס שוויוני ופלורליסטי המתבסס על רצף התרבות היהודית ומציע לכם תחושת שייכות וחיבור תרבותי הרלוונטיים למציאות חיינו.

מבחינתנו, הטקס הישראלי של הֲוָיָה הוא הטקס שלכם.

עורכות ועורכי הטקסים של הֲוָיָה, המלווים את תהליכי ההנחיה ועריכת הטקסים אינם בעלי הסמכה רבנית-דתית. מקור סמכותם נובע מבקיאותם בתכני התרבות היהודית, מאישיותם וכישוריהם, ומן העובדה כי הינם מייצגים בעשייתם את זהותו התרבותית של הזרם הגדול ביותר כיום בעם היהודי – הזרם החילוני.

טקס חתונה ישראלי הוא ראשית כל טקס חתונה יהודי. הוא נובע מן המקורות היהודיים ושואב מהם את ההשראה, את הסמלים, את הטקסט ואת ה"מנגינה". טקס חתונה ישראלי הוא גם  טקס חתונה של יצירה חדשה. היצירה הציונית של החברה הישראלית והיצירה הפרטית של בעלי טקס החתונה, המשפחה והחברים.

כיהודים אנו חשים מחויבים  למורשת הדורות. זוהי הבאר שממנה אנו שואבים את אוצרות התרבות שלנו.
כישראלים אנו מביטים אל העבר בתחושה של אחריות ודאגה ושואלים על ההווה והעתיד. והתשובות רבות ומגוונות.

כשם שאנו רואים לנו את החובה ללמוד את המקורות ולהכיר אותם, אנו רואים לנו את הזכות לפרש את המסורת ברוח הזמן עפ"י ערכים דמוקרטיים, שוויוניים והומניסטיים. אנו רואים את טקס החתונה הישראלי כהתפתחות ישירה של הציונות וכביטוי הברור ביותר של המסר "להיות עם חופשי בארצנו".

טקס החתונה הישראלי רואה את היהדות כתרבות – ולא רק דת – שבה אדם גדל או בה אדם בוחר לקחת חלק. אנו רואים את ישראל כבית לאומי מודרני לעם היהודי בקרב עמי העולם במרחב הרב תרבותי של בני האדם כולם. טקס החתונה הישראלי הוא ההזדמנות ליצירה חגיגית ומשמעותית הניצבת עם שתי רגליה על הקרקע. רגל אחת נטועה בתרבות היהודית ורגל שנייה נטועה בסיפור ובביוגרפיה האישית והייחודית לכל אדם, זוג ומשפחה.


החתונה החילונית
של הֲוָיָה היא חתונה המתבססת על טקס הנישואים היהודי ורואה בו מקור השראה. עם זאת, איננו מקדשים את הנוסח המסורתי ולכן אנו מאפשרים לבני הזוג לבחור ולעצב את מרכיבי טקס החתונה המתאימים להם ומבטאים את זהותם, ברוח היהדות החילונית.

עוד על טקס חתונה חילוני:

טקס חתונה חילוני הוא טקס שנובע מתוך התרבות החילונית הישראלית ומבטא ערכים המעוגנים בתוך תפיסת העולם החילונית. ישנם אנשים המגדירים חילוניות בדרך השלילה כלומר העדר של אמונה דתית, אולם השקפת העולם החילונית הנמצאת בתשתית התרבות החילונית הישראלית מבוססת על ארבעה יסודות.

היסוד הראשון הנו ההומניזם, התפיסה שמעמידה את האדם וחייו במרכז. היסוד השני הנו הריבונות, כלומר זכותם וחובתם של כל אדם וכל קבוצה, לקבוע את אורחות חייהם באופן עצמאי ובלתי תלוי, היסוד השלישי הנו ריבוי פנים או פלורליזם, כלומר היחס הסובלני ויכולת הקבלה של שונות ומגוון אנושיים בין אנשים וקבוצות בחברה, היסוד הרביעי הנו המודרניות, ההכרה כי התבונה האנושית יכולה לחקור את הטבע, החברה והאדם.

טקס חתונה חילוני, המעוגן בהשקפת עולם כזו, מביא לידי ביטוי ערכים אלה. מתוך ההומניזם, טקס החתונה החילוני מציב את האנשים המשתתפים בטקס במרכזו, מתוך ריבונות טקס החתונה החילוני מעוצב על ידי בני הזוג, מתוך פלורליזם, טקס החתונה החילוני אינו בעל פורמט קבוע מראש אלא משתנה בהתאם למשתתפיו, ומתוך המודרניות, טקס החתונה החילוני, מציב יוצא מתוך המסורת היהודית, אבל בוחן אותה בכלים מודרניים ומתאים אותה לחיינו בישראל של היום.

עורכות ועורכי הטקסים של הֲוָיָה ישמחו ללוות אתכם החל מתכנון ועיצוב טקס החתונה שלכם, ועד הרגעים המרגשים מתחת לחופה. כל טקס חתונה חילוני של הֲוָיָה מהווה מעמד טקסי מרגש, חד פעמי ושונה במתכונתו ומהותו מטקסי נישואים אחרים, שכן כל זוג יוצר את טקס החתונה הייחודי לו.

לפרטים נוספים על התהליך ולקביעת פגישת הכרות – דברו איתנו.