שאלות נפוצות

החתונה של חגי ומאיה. צלם: רונן בוינק

ריכזנו עבורכם בעמוד הזה תשובות לשאלות נפוצות לגבי טקסי החתונה.

יש לכם שאלות בתחום המשפטי של החתונה? תוכלו למצוא תשובות בעמוד הזה. לא מצאתם את התשובה לשאלה שלכם? כתבו לנו ונשמח לענות.

מה ההבדל בין חתונה בהויה לחתונה רפורמית?
חתונה רפורמית היא חתונה דתית כאשר עורך הטקס הינו רב רפורמי או רבה רפורמית, אשר מייצגים אורח חיים של קהילה דתית ליברלית שבמרכזה בית כנסת וקהילה. הזרם הרפורמי ביהדות הוא זרם דתי פלורליסטי המהווה חלופה דתית לאורתודוכסיה.

טקס החתונה של הויה הוא טקס חתונה יהודי-חילוני. במוקד החתונה נמצא הזוג – איש ואשה שווי מעמד. הטקס מתאפיין בהדדיות, ביטוי עצמי וחידוש ברוח התרבות היהודית והישראלית. עורך הטקס הוא אדם (איש או אשה) בעל רקע עשיר בתרבות ישראל, החולק תחושת שליחות ציבורית וחזון לשינוי סדר היום החברתי והתרבותי במדינת ישראל בתחום חופש הדת. טקס החתונה בהויה מאפשר לזוג לשמר מחד את מרכיבי וסמלי טקס הנישואים היהודי ומאידך להתאימו להשקפת עולמם ואורחות חייהם.
לקריאה נוספת על ההבדלים בין חתונה רפורמית לחתונה בהויה.

מה ההבדל בין חתונה בהויה לחתונה של צהר?
עמותת צהר היא איגוד של רבנים דתיים אורתודוקסיים מהזרם הציוני. חתונה של צוהר היא חתונה יהודית אורתודוקסית על פי ההלכה. פרוייקט נישואין של צוהר מבטיח כי הרב יפגש עם בני הזוג לשיחה ולימוד משותפים, יגיע בזמן, יערוך רק חופה אחת בערב, ולא יקבל תמורה עבור עריכת החופה.

טקס חתונה בהויה הוא טקס יהודי חילוני, הנשען על תפיסה הומניסטית אשר במרכזה מצוי האדם. במוקד החתונה החילונית נמצא הזוג – איש ואשה שווי מעמד. הטקס מתאפיין בהדדיות, ביטוי עצמי וחידוש ברוח התרבות היהודית והישראלית.

עורך הטקס הוא אדם (איש או אשה) בעל רקע עשיר בתרבות ישראל, החולק תחושת שליחות ציבורית וחזון לשינוי סדר היום החברתי והתרבותי במדינת ישראל בתחום חופש הדת. טקס החתונה החילוני מאפשר לזוג לשמר מחד את מרכיבי וסמלי טקס הנישואים היהודי ומאידך להתאימו להשקפת עולמם ואורחות חייהם.
טקס החתונה החילוני מעניק גם לזוגות אשר מוגדרים על פי ההלכה היהודית כפסולי חיתון אפשרות להינשא בטקס נישואים יהודי.  בהויה אנו עורכים טקסים של חתונה לכל זוג אשר חפץ בקיום טקס חתונה יהודית חילונית. התנאי היחיד הינו שהחתן הכלה אינם נשואים לאחרים.

קראו עוד על ההבדלים בין טקס חתונה חילוני לטקס חתונה של צוהר.

 

מה הקשר בין חתונה בהויה לחתונה אזרחית?
נכון להיום טרם הוכר במדינת ישראל מסלול המאפשר קיומה של חתונה אזרחית. זוגות אשר אינם רוצים או יכולים להינשא דרך הרבנות אך מבקשים להסדיר את מעמדם ורישומם כזוג נשוי במסגרת משרד הפנים יכולים לצאת את גבולות המדינה ולהתחתן במדינה זרה, בחתונה אזרחית, בכפוף לדרישותיה של אותה ארץ. מדינת ישראל מכירה במרבית הנישואין האזרחיים המתקיימים בחו"ל.

טקס חתונה אזרחית הנערך בחו"ל מהווה מעמד רישום משפטי ופורמאלי הנערך לרוב בהשתתפות מספר מלווים מצומצם. זוגות רבים בוחרים לערוך עם חזרתם לארץ טקס חתונה ישראלי, אישי, משמעותי וחגיגי לבני המשפחה המורחבת והחברים.  טקס חתונה זה נועד כאירוע נוסף ומשלים לחתונה האזרחית. עורכי ועורכות הטקסים של הויה ילוו אתכם החל משלבי תכנון ועיצוב טקס החתונה שלכם, ועד הרגעים המרגשים מתחת לחופה. בעבור זוגות רבים זהו טקס החתונה האמיתי היחיד.

קראו עוד על חתונה אזרחית

האם הטקסים שלכם מוכרים על ידי המדינה?
לצערנו עדיין לא. מדינת ישראל מכירה רק בנישואים האורתודוכסיים, או בנישואים אזרחים שנערכו בחו"ל. נישואים חילוניים, כמו גם נישואים רפורמים או קונסרבטיביים אינם מוכרים על ידי מדינת ישראל, על אף שהם לכאורה עשוים להיות תקפים מבחינה הלכתית.

אבל העיקר הוא שטקס החתונה שאנחנו עורכים מוכר על ידיכם, ועל ידי כל מי שסובב אתכם וחשוב לכם.

מהו מרכז הויה ומי עומד מאחוריו?
הויה פועלת במסגרת תנועת ישראל חופשית – תנועה אזרחית, לא מפלגתית, הפועלת למען שינוי מערכת היחסים בין הדת והמדינה, הבטחת חופש במרחב הציבורי ולכינון חברה חופשית, פלורליסטית ודמוקרטית ברוח הציונות ומגילת העצמאות.

 ישראל חופשית הינה מלכ"ר – ארגון ללא מטרות רווח.

הויה נוסדה בידי שלושה ארגוני חינוך ותרבות ותיקים: מרכז בינה, המדרשה באורנים, ומכון הטקסים החילוני. שיתוף הפעולה בין הארגונים נועד לאפשר לציבור הישראלי לקיים, בכל רחבי הארץ, טקסי חיים נגישים ורלבנטיים עבורו. טקסים הדוברים את שפתו ומשקפים את אורח חייו והשקפת עולמו.

תוכלו לקראו עוד אודותינו כאן.

אילו טקסים ותוכניות אתם מקיימים?
אנחנו עורכים טקסים של מעגל החיים:
טקסים של לידה – ברית הבן וברית הבת וכן טקסי ברית הלב למשפחות מאמצות.
טקסים של בר מצווה ובת מצווה
טקסים של חתונה ונישואים
טקסים של אבלות וזכרון (לוויות ,אזכרות מעמדי זיכרון והנצחה)

כמו כן אנו מציעים:

  • סדנאות לקראת חופה – ימי לימוד והעשרה קבוצתית לזוגות לקראת יום החתונה
  • יעוץ משפטי לזוגות לקראת חתונה.
  • שרותי ייעוץ והנחייה פרטיים לזוגות הרוצים לקיים טקסי חתונה ריבוניים.
  • שרותי ייעוץ והנחייה למשפחות המבקשות לערוך טקסים ריבוניים.
מי הם עורכי הטקסים שלכם?
עורכי הטקסים של הוויה הם גברים ונשים שנבחרו בקפידה והוסמכו לעריכת טקסים על ידי הארגון. כל עורכי הטקסים של הוויה הינם אקדמאים בהשכלתם, המגיעים מתחומי דעת ועיסוק מגוונים,וחולקים תחושת שליחות ציבורית משותפת ושאיפה לקדם שינוי בסדר היום התרבותי והחברתי במדינת ישראל בתחום חופש הדת.
לכל עורכי ועורכות הטקסים בהוויה:

  •  ידע מעמיק בעולם התוכן היהודי
  •  השקפת עולם פלורליסטית ושוויונית
  •  מיומנות רבה בתהליכי ייעוץ והנחיה
  •  ניסיון מוכח ומוצלח בעריכת טקסים
  •  הופעה ייצוגית ומכובדת

הכירו את עורכות ועורכי הטקסים שלנו כאן.

האם אני יכול לבחור את עורך או עורכת טקס?
בהחלט. אנו נשתדל, עד כמה שניתן, לאפשר לכם לקבל את עורך או עורכת הטקס שתבקשו.
בחרנו בחבר/ה או קרוב משפחה שיערוך את הטקס, האם תוכלו להדריך אותנו?
בהחלט כן!

חתונה ריבונית היא חתונה בה הזוג – החתן והכלה, הם הריבונים בחתונתם. בשנים האחרונות גדל מספרם של זוגות הבוחרים להינשא ללא רב, בחתונה ריבונית במקום בחתונה רבנית, כאשר את מעמד החופה עורך חבר קרוב או בן משפחה. על פי היהדות אין צורך ברב על מנת לקיים טקס נישואים ודי באדם נוסף המסדר את החופה על מנת שיתקיים טקס חתונה כהלכתו.

מעמד החופה מהווה מעמד משמעותי מרגש וטעון, המצריך הכנה מדוקדקת והיכרות עם תכני וסמלי טקס החתונה. אנחנו נשמח ללוות ולהדריך במפגש הכנה משותף אתכם ואת מנחה טקס החתונה שנבחר על ידכם.

הטקס שלכם מוצא חן בעניינו, אך אנחנו מתלבטים בגלל המחיר...
לצערנו, מדינת ישראל מסבסדת ותומכת בשירותי הדת אשר ניתנים על ידי הממסד האורתודוכסי והרבנות בלבד. הויה, אינה נהנית, בשלב זה, משום סוג של תמיכה ממסדית. חשוב להדגיש: הויה פועלת כארגון ללא מטרות רווח, למען קידום ופיתוח טקסי מעגל החיים היהודים-חילוניים במדינת ישראל.

חשוב לנו שכל זוג יוכל להתחתן במדינת ישראל. במידה ואתם צריכים עזרה מיוחדת – סטודנטים, חיילים בודדים וכו' – אנא ציינו זאת בשיחת הטלפון איתנו.

האם אתם מחתנים גם כאשר אחד מבני הזוג אינו יהודי?
אנו בהויה נשמח לערוך את טקס החתונה של כל זוג, ללא הבדלי דת.

על פי גישת  ההלכה, יהודי הוא רק מי שנולד לאם יהודיה, לפיכך רק מי שעונה להגדרה זו יכול להינשא על ידי הרבנות ונציגי הממסד האורתודוכסי. אנו בהויה מחתנים כל מי שהוא יהודי מצד אימו או מצד אביו.

גם כאשר אחד מבני הזוג אינו יהודי, אך עומד להקים משפחה עם בן או בת זוג יהודיים ורוצה לחוות את טקס החתונה הישראלי – נערוך עבורם בשמחה את הטקס.

עורכי הטקסים שלנו מנוסים בהנחיית טקסים דו-לשוניים (בעברית ובשפה נוספת) המכבדים את תרבויות-האם של כל אחד מבני הזוג. עורכי הטקסים של הויה ישמחו ללוות אתכם החל מתכנון ועיצוב הטקס שלכם, ועד הרגעים המרגשים מתחת לחופה.

קראו עוד על חתונה בין תרבותית כאן.

האם אתם מחתנים את מי שנחשבים פסולי/ות חיתון?
כן. אנו בהויה איננו כפופים לצוים הלכתיים ורבניים ומאמינים כי חתונה צריכה להיות על פי השקפת עולמם של בני הזוג.

אנו מאמינים ומאמינות שהחתונות שמתקיימות בהויה אמורות להיות מוכרות ותקפות מתוקף הדין האזרחי הישראלי ולא הדין הדתי. לכן, אין לנו עניין במגבלותיו של הדין הדתי.

 

 

האם אתם מחתנים גם בני ובנות זוג מאותו המין?
כמובן!

אנחנו בהויה עורכים טקסים רבים של זוגות נשים וגברים בטקס חילוני או דתי, כרצונו ולפי אורחות חייו של הזוג.

האם אתם עורכים טקסי חתונה ביום שישי או בשבת?
כל יום בשבוע מתאים לקיים בו חתונה – בבוקר, בצהרים או בערב לפי בחירתכם.
בשנים האחרונות מעוניינים זוגות רבים לערוך את טקס החתונה דווקא בשעות אחה"צ או הלילה של יום השישי כדי לחגוג בניחותא אל תוך ליל שבת עם חבריהם ומשפחתם. יש שבחרו לעצמם תאריך סימלי במיוחד – את מוצאי יום העצמאות כביטוי לזהותם היהודית-ישראלית. אנחנו בהויה מעמידים לרשותכם עורכי טקסים שמכבדים את המסורת היהודית אך גם את בחירותיו של הזוג לכן נשמח לערוך את טקס החתונה שלכם בכל מועד שיבחר על ידכם לחגיגת נישואיכם, בימי חול כמו גם ביום שישי, או ביום שבת, או ביום חג.

קראו עוד.

האם אתם עורכים חתונות בספירת העומר ובתקופת בין המצרים?

הויה פועלת במרחב התרבותי ואינה רואה עצמה כפופה לציווים הלכתיים ורבניים אשר אינם רלוונטיים להשקפת עולמו ואורחות חייו של הציבור החילוני במדינת ישראל.

לפיכך אנו נשמח לערוך את טקס החתונה שלכם החל במהלך ספירת העומר או בתקופת בין המצרים.

תוכלו לקרוא על כך עוד כאן וכן במאמר שכאן.

האם אתם עורכים טקסים גם בחוץ לארץ?
בהחלט כן. אם ברצונכם לערוך בחו"ל טקס חתונה אישי משמעותי ברוח יהודית-חילונית, קיימת אפשרות כי עורך הטקס יגיע אליכם ויערוך את טקס החתונה במיקום אשר יבחר על ידכם. עורכי הטקסים שלנו מנוסים בהכנת טקס החתונה עם זוגות החיים בחו"ל ובעריכת טקסים דו-לשוניים (בעברית ובשפה נוספת).

 

איזה ציוד לטקס החופה אתם נותנים?
אם אתם מתחתנים במקום שאין בו חופה (בחיק הטבע, במסעדה וכו') ניתן לקבל במשרדי הויה חופה, בעלות סמלית.

ניתן להזמין דרכנו כתובה מעוצבת – פרטים על כך כאן.

 

מהי חתונה שיוויונית? מהם קידושין הדדיים?
טקס חתונה שוויוני, הוא טקס בו תפיסת השוויון וההדדיות בין הגבר והאישה מהווה מצע מוסרי וערכי עקרוני. בטקס הנישואים של הויה המימד השוויוני בא לידי ביטוי באמצעות קידושין הדדיים: החתן והכלה מקדשים זה את זו ומחליפים טבעות, יוצרים כתובה משותפת, יש אפשרות לשבירת כוס על ידי שני בני הזוג, וכן נתינת מקום שווה לגברים ונשים במהלך הטקס (החזקת החופה, קריאת שבע הברכות, חתימה על הכתובה וכו').

קראו עוד על חתונה שוויונית.

מהי חתונת כסף? מהי חתונת זהב?
זוגות נשואים יכולים לציין את יום השנה לנישואיהם בדרכים מיוחדות. ישנם ימי שנה שנתייחדו בשמות מיוחדים. יום השנה ה-25 לנישואים נקרא גם בשם "חתונת כסף" ויום השנה ה-50 נקרא גם בשם"חתונת הזהב". בשנים מיוחדות אלה יום הנישואים מלווה בדרך כלל גם באירוע חברתי שכולל גם מימד טקסי.

 

מהו טקס חידוש ברית הנישואין?
טקס חידוש ברית הנישואים מיועד לזוגות "ותיקים" הנשואים זה לזו 20, 30, 40 ואף 50 שנה …. זוגות החשים כי ברצונם לשוב ולחדש את ברית הזוגיות והצהרות ההתחייבות ודברי האהבה אשר הצהירו לפני שנים רבות. בטקס חידוש הנישואין, משתתפים הבנים והבנות, הנכדים והחברים כשושביני השמחה ושותפים למעמד המרגש.
מהי חתונה ישראלית?
טקס חתונה ישראלי הוא ראשית כל טקס חתונה יהודי. הוא נובע מן המקורות היהודיים ושואב מהם את ההשראה, את הסמלים, את הטקסט ואת ה"מנגינה". טקס חתונה ישראלי הוא גם  טקס חתונה של יצירה חדשה. היצירה הציונית של החברה הישראלית והיצירה הפרטית של בעלי טקס החתונה, המשפחה והחברים.

כיהודים אנו חשים מחויבים  למורשת הדורות. זוהי הבאר שממנה אנו שואבים את אוצרות התרבות שלנו.
כישראלים אנו מביטים אל העבר בתחושה של אחריות ודאגה ושואלים על ההווה והעתיד. והתשובות רבות ומגוונות.

כשם שאנו רואים לנו את החובה ללמוד את המקורות ולהכיר אותם, אנו רואים לנו את הזכות לפרש את המסורת ברוח הזמן עפ"י ערכים דמוקרטיים, שוויוניים והומניסטיים. אנו רואים את טקס החתונה הישראלי כהתפתחות ישירה של הציונות וכביטוי הברור ביותר של המסר "להיות עם חופשי בארצנו".

טקס החתונה הישראלי רואה את היהדות כתרבות – ולא רק דת – שבה אדם גדל או בה אדם בוחר לקחת חלק. אנו רואים את ישראל כבית לאומי מודרני לעם היהודי בקרב עמי העולם במרחב הרב תרבותי של בני האדם כולם. טקס החתונה הישראלי הוא ההזדמנות ליצירה חגיגית ומשמעותית הניצבת עם שתי רגליה על הקרקע. רגל אחת נטועה בתרבות היהודית ורגל שנייה נטועה בסיפור ובביוגרפיה האישית והייחודית לכל אדם, זוג ומשפחה.

מהי חתונה חילונית?
החתונה החילונית של הויה היא חתונה המתבססת על טקס הנישואים היהודי ורואה בו מקור השראה. עם זאת, איננו מקדשים את הנוסח המסורתי ולכן אנו מאפשרים לבני הזוג לבחור ולעצב את מרכיבי טקס החתונה המתאימים להם ומבטאים את זהותם, ברוח היהדות החילונית.

עורכות ועורכי הטקסים של הויה ישמחו ללוות אתכם החל מתכנון ועיצוב טקס החתונה שלכם, ועד הרגעים המרגשים מתחת לחופה. כל טקס חתונה חילוני של הוויה מהווה מעמד טקסי מרגש, חד פעמי ושונה במתכונתו ומהותו מטקסי נישואים אחרים, שכן כל זוג יוצר את טקס החתונה הייחודי לו.

עוד על טקס חתונה חילוני: טקס חתונה חילוני הוא טקס שנובע מתוך התרבות החילונית הישראלית ומבטא ערכים המעוגנים בתוך תפיסת העולם החילונית. ישנם אנשים המגדירים חילוניות בדרך השלילה כלומר העדר של אמונה דתית, אולם השקפת העולם החילונית הנמצאת בתשתית התרבות החילונית הישראלית מבוססת על ארבעה יסודות.

היסוד הראשון הנו ההומניזם, התפיסה שמעמידה את האדם וחייו במרכז. היסוד השני הנו הריבונות, כלומר זכותם וחובתם של כל אדם וכל קבוצה, לקבוע את אורחות חייהם באופן עצמאי ובלתי תלוי, היסוד השלישי הנו ריבוי פנים או פלורליזם, כלומר היחס הסובלני ויכולת הקבלה של שונות ומגוון אנושיים בין אנשים וקבוצות בחברה, היסוד הרביעי הנו המודרניות, ההכרה כי התבונה האנושית יכולה לחקור את הטבע, החברה והאדם.

טקס חתונה חילוני, המעוגן בהשקפת עולם כזו, מביא לידי ביטוי ערכים אלה. מתוך ההומניזם, טקס החתונה החילוני מציב את האנשים המשתתפים בטקס במרכזו, מתוך ריבונות טקס החתונה החילוני מעוצב על ידי בני הזוג, מתוך פלורליזם, טקס החתונה החילוני אינו בעל פורמט קבוע מראש אלא משתנה בהתאם למשתתפיו, ומתוך המודרניות, טקס החתונה החילוני, מציב יוצא מתוך המסורת היהודית, אבל בוחן אותה בכלים מודרניים ומתאים אותה לחיינו בישראל של היום.