רם אפרת

רם אפרת

מנחה קבוצות ויזם חברתי. יליד 1977. גר בתל אביב.

יזם חברתי ומנחה קבוצות. מפתח ומנחה קורסים, סדנאות וחוויות למידה אחרות העוסקות בשאלות של מנהיגות, יזמות חברתית, קיימות, פיתוח קהילתי ועוד. לומד ומלמד הנחיית תהליכים השתתפותיים בגישת AoH.

בעבר – מנכ"ל הויה. ניהל מערכות חינוך בלתי-פורמלי. יזם והוביל במסגרת עמותת אדם לאדם את פרויקט התרמילאים, פרויקט חינוכי-התנדבותי בדרום הודו. חבר ועד מנהל ומוביל מערך הון-אנושי בעמותת מידברן.

למד היסטוריה של המזרח התיכון ופילוסופיה באוניברסיטה הפתוחה. בוגר תוכנית עמיתי הסביבה של מרכז השל לקיימות. גר בתל אביב.

מה אופי החופות שאתה עורך?

החופה היא שיאו של תהליך שיח ויצירה שקורה בפגישות המקדימות. הדבר החשוב מבחינתי הוא שהזוג יקבל לידיו את הכלים לעצב את הטקס ולבטא בו את סגנונו, ערכיו והדברים החשובים לו. אני מלווה, מייעץ ובעיקר מרגיש את ה"ווייבּ" של הזוג, כך שלכל טקס יש צבע קצת אחר וניואנסים אחרים. כל החופות שאני עורך הן שוויוניות, ומתכתבות עם מסורת ישראל והתרבות העברית.

למה בכלל לערוך חופות?

טקסי מעבר הם אלמנט רב עצמה בתרבות ובחיי אדם, אבל היום אנחנו נוטים לוותר עליהם, או להמעיט בחשיבות שלהם. אותי לימדו שהחירות תמיד כרוכה באחריות. התרבות העברית אינה חובה: אנחנו חופשיים לוותר עליה, או לבחור להפוך אותה לחלק משמעותי בנוף חיינו. בעיני זה יפה לבחור במעמד שנראה ונשמע דומה לטקסים שעשו הסבים והסבתות שלנו, כשאנחנו יוצקים בו את התוכן ואת העולם הערכי שלנו. וחוץ מזה, זה ממש ממש כיף.

האם מחתן זוגות להט"ב?

כמובן.

האם מחתן זוגות מדתות שונות?

אני שמח לחתן זוגות ש"נולדו" אל תוך דתות, תרבויות או לאומים שונים. כמובן שהדבר מעלה שאלות מעניינות ומורכבות שבאות לידי ביטוי בשיחה עם בני הזוג ובתהליך בניית הטקס.

למה בעצם לקחת על עצמך לחתן זוגות בעצמך?

טקס החופה מחבר יחד כמה דברים שאני אוהב ועוסק בהם – ליווי של תהליכי צמיחה ויצירה משותפת, הנחיית תהליכים, תרבות עברית, והמאבק למען חברה דמוקרטית, חופשית ושוויונית יותר. לזה נוסף כמובן אלכוהול חופשי אחרי שהחופה נגמרת.

מהו טקס החתונה הזכור לך ביותר שקיימת?

הטקס שהכניס אותי לעולם עריכת החופות היה טקס נפלא של שתי כלות, חברות טובות שלי. שם ראיתי כמה התהליך לקראת החתונה יכול להיות משמעותי עבור הזוג. ובסופו של התהליך, לראות שתי נשים אמיצות עומדות מול העולם ומכריזות על הבחירה שלהן זו בזו ובדרך משותפת היה מעורר השראה, ומאוד מרגש.

מור ואסף כותבים

בחופה של אסך ומור

 רם היקר, וואו וואו אנחנו עדין מנסים לעכל ולהתאושש מהיום שעברנו, ואתה היית חלק מאוד משמעותי בו! תודה רבה על הכל! תודה שלקחת את התפקיד המיוחד הזה במקצועיות, פתיחות ורגישות. הרגשנו כאילו חבר שמכיר אותנו שנים מחתן אותנו, איכשהו הצלחת לקלוט אותנו מהר ולקלוע לטקס שבול רצינו. גם המשפחות שלנו עפו עלייך. היה טקס מרגש, לא קצר מידי וגם לא ארוך מידי, ובעיקר טקס שלנו שמתאים לנו בול! קיבלנו המון תגובות על החופה, כולם התרגשו ובכו איתנו😂 רם, שוב תודה, אתה משהו מיוחד ולקחת חלק ברגע הכי משמעותי בחיים שלנו עד כה, אז תישאר אצלנו תמיד בלב ומקווים שעוד נתראה במלא מלא שמחות נוספות♥️🥰

  מור ואסף, תל אביב, 4.6.21

Hadas and Hans Recommend

החופה של הדס והנס. צילום: דנה זומר

החופה של הדס והנס. צילום: דנה זומר

Pictures and feelings of the wedding still come up strongly and I want to thank you again for your guidance, for your support and for your loving way to lead together with Sanand our wedding ceremony. It was deeply touching for me what a space of love you created and holded not just for us, but for the whole people. Eyes were shining, hearts were singing, souls were dancing. Toda raba Ram.

Hadas and Hans, Austria

מיטל ודניאל ממליצים

מיטל ודניאל - צלם חיים אפריאט

חתונה בדרך שלכם. צילום: חיים אפריאט

הבחירה להתחתן עם ארגון "הויה" היתה החלטה שנעשתה 3 שבועות לפני החתונה! כבר אחרי השיחת טלפון הראשונה עם הויה עם רונית, נחשפנו לארגון אנושי ונעים שלמרות הזמן הקצר לתכנון הטקס עשה את כל המאמצים שהטקס יהיה בול כמו שאנחנו רוצים.

שנפגשנו עם עורך הטקס המקסים רם הבנו מאוד מהר שאנחנו בידיים טובות. רם תכנן איתנו את הטקס מהמילה הראשונה ועד המילה האחרונה, ופשוט הפך את החתונה לאישית ומרגשת, ממש הרגשנו איך הזוגיות שלנו באה לידי ביטוי בטקס הנפלא שהרכבנו איתו, ואיך הוא היה איתנו לאורך כל הדרך. לא הפסקנו לקבל מחמאות על הטקס ועל רם שבועות אחרי החתונה! אז רק רצינו להגיד המון תודה!!

מיטל ודניאל, תל אביב

רוני ואסף כותבים

החתונה של רוני ואסף. צילום: גליה אבירם

גליה אבירם – https://www.facebook.com/galyaviram/

רם יקר,

חתונה. כמה התארגנות, התכווננות, מאמץ משותף, כמה מתח, שמחה, התרגשות…
והרגע הזה חולף ביעף. רגע קטן גדול, מהיר ועם זאת כל שנייה בו כל כך משמעותית.
אנחנו רוצים להודות לך, מעומק הלב שלנו.
תודה על תהליך משמעותי שבו ליווית אותנו בסבלנות וקבלה. על החום והיחס האישי שלך. על ההכוונה, המידע, הרעיונות. על התמיכה בהתרגשות ובחששות שעלו.
ולבסוף תודה על איך שסגרת את התהליך, בהנחיה רהוטה,עדינה ומרגשת להפליא. נדמה וכנראה שלא רק נדמה, שעד החופה עצמה לא ממש ידענו מה יהיה, ואתה לקחת את הכל ושזרת וקישרת בין הדברים כחוט השני.
אז המון המון תודה על כל אלה.
אוהבים,
רוני ואסף, כפר בן נון

אפרת וליאהב כותבים

עכשיו אחרי שנחנו ונרגענו קצת, אנחנו רוצים לומר לך המון המון תודה על הטקס המקסים שערכת בשבילנו. אישית טקס החופה היה החלק שהכי נהניתי בו בכל האירוע (אולי חוץ מהסלואו עם אפרת..), והוא שיקף במדויק את מי שאנחנו ואת מה שרצינו עבורנו.

מאז החתונה אנחנו לא מפסיקים לקבל מחמאות על הטקס המיוחד והמרגש, אפילו מקרובי משפחה מאוד דתיים שהתרגשו למרות הגישה האלטרנטיבית. בשביל רוב הקהל זו החופה האזרחית הראשונה, וכולם היו מרותקים והרגישו שקורה משהו מיוחד מתחת לחופה. הקהל היה שקט במיוחד, ואפילו שמעתי אחר כך מחברים שאנשים בקהל מיהרו להשתיק בכל פעם שמישהו דיבר כי הם לא רצו לפספס אף דקה.

מעבר לטקס עצמו, בין כל ההכנות ורשימת המטלות הארוכה שהייתה לנו לקראת החתונה, הרגשנו שהמפגשים איתך ומשימות הכתיבה שקיבלנו ממך יצקו משמעות לכל התהליך. כשפנינו להוויה בסך הכל קיווינו למצוא מישהו עם קצת ניסיון שינחה עבורנו את הטקס. לא ידענו אז כמה נלמד מהתהליך המשותף וכמה נהנה לשבת ולדבר איתך ולהבין ביחד את המשמעות של נישואין עבורנו. על הדרך אנחנו מרגישים שגם הרווחנו חבר, ומאוד שמחנו לראות שנשארת ונהנית באירוע אחרי החופה. כמובן כמובן שאנחנו נמשיך להפנות חברים להוויה (חוץ מאיתנו יש כבר זוג אחד שהתחתן דרך הוויה בזכותנו לפני שבועיים!) ונשמח לעזור בכל דרך למהפכה שאתם מובילים״.

אפרת וליאהב, חולון

תמר ואלעד ממליצים

כשנפגשנו הבנו שאנחנו בידיים טובות. רם מקצועי ומנוסה וניכר שאוהב את מה שהוא עושה. הוא הסביר לנו על מבנה הטקס, על משמעות הדברים שנעשים ונאמרים בו ועל אפשרויות לערוך שינויים שיתאימו לנו. בדרך הזו הצלחנו ליצור טקס שהיה בדיוק בשבילנו.

רם הנחה בחיוך ומיומנות, השרה עלינו תחושה של נינוחות וגם התרגשות ושמחה בשמחתנו. האורחים והאורחות התרשמו מהטקס מאוד והחמיאו לנו לאורך החתונה וגם הרבה אחריה…

היה לנו ברור מהתחלה שאנחנו לא רוצים להתחתן דרך הרבנות. עצם האפשרות לקיים חתונה חילונית דרך הויה הקלה עלינו מאוד והפכה את החוויה לנעימה ומיוחדת עבורנו.

היה לנו כיף להתחתן והרבה מזה בזכות רם! תודה!!

תמר ואלעד, רחובות

דניה וברק כותבים

תודה ענקית על התהליך המשמעותי שעברנו איתך ובעזרתך.

תודה על ההיענות וההתגייסות המהירה מצידך לליווי שלנו.

תודה על ההקשבה, ההכוונה ושאילת השאלות שגרמו לנו להמשיך לחשוב ולפתח את משמעות הזוגיות בינינו והאופן בו אנחנו תופסים את הזוגיות והאחד את השנייה. וכמובן עזרו לנו להבין איך להפוך את הטקס הזה לאישי עם מילים ותוכן משמעותיים עבורנו.

נסיים בתודה ענקית על השיא של התהליך המשותף שלנו איתך בהנחייה המרגשת של הרגע הכל כך משמעותי הזה בחיינו. פשוט תודה!

ברק ודניה, תל אביב

שירן וניר כותבים

רם היקר!!!!

החופה של שירן וניר

החופה של שירן וניר

אנחנו עדיין נוחתים מהענן המטורף הזה!!!

לא מפסיקים לקבל מחמאות על החופה המיוחדת, המרגשת, האישית והאותנטית שערכת לנו!!!

באמת שאין מילים להגיד תודה על כל המפגשים, הליווי והתמיכה וכמובן על הביצוע המושלם??

אוהבים אותך מאד❤❤❤❤

שירן וניר, תל אביב

שושי אופיר – איפור ועיצוב שיער
שזור בקסם- שזירת תכשיטי פרחים באירועים
קרין מגן – צלמת חתונות
שי-לי גבאי – פינקברי פולארויד