נעם דן

נעם דן

אשת חינוך, מרצה ומנחת קבוצות. מתגוררת בירושלים.

אשת חינוך, מרצה ומנחת קבוצות. ילידת קיבוץ דן, בוגרת תוכנית רביבים באוניברסיטה העברית. תארים בספרות עברית, מחשבת ישראל ומקרא. אשת חינוך במסגרות מגוונות וביניהן מחנכת בתיכון קשת בירושלים, בעבר שימשה כראשת המכינה הקדם צבאית של בינ"ה בדרום תל אביב.

נשואה לג'קי, אמא לבעז ומגדלת גם את איתמר, אביגיל ושמואלי.

עוסקת בזהות יהודית חילונית, לומדת ומלמדת בישיבה החילונית בירושלים ובישיבה התל אביבית. חוגגת את העיסוק במגדר, במקרא, ספרות ובעולם. מחכה לפנייה מנאס"א להיות האסטרונאוטית היהודייה-חילונית הראשונה בחלל ולו כדי לחגוג את זכות הסירוב.

למה לערוך חתונות?

את החתונה הראשונה שערכתי- הובלתי בשותפות עם בן זוגי- וזו הייתה חתונתנו שלנו. לא היה לנו רב, מוביל/ת טקס או מסדר/ת קידושין. היינו אנחנו שנינו במעמד הקדוש והמבהיל בעוצמתו. בחרנו להתחתן ככה מתוך הבנה עמוקה שאנחנו מבקשים ליצור על בסיס המקורות המופלאים של תרבותנו- טקס שישקף את עמדותינו [השונות והמסוכסכות בתחומים רבים וגם אוהבות וחוגגות את המשותף].

בראנו טקס מורכב, אוהב, משמעותי לנו ולסובבים אותנו ושיוויוני. מאוד מאוד שיוויוני.

הצורך הזה הוביל אותנו לחשוב מחוץ לקופסא, להפרד ממה שזר ולא רלוונטי לתפיסותינו ולקדש מחדש את שמצאנו ראוי וחשוב- בתוך הטקס המסורתי.

מצד שני.. התחושה שאנחנו מובילי הטקס הייתה קשה ומתישה מבחינה רגשית. גם להיות מכווננים לברית, למעמד ולאהבה ובו בזמן לנהל את הטקס, לזכור את המהלך, לוודא שכל המברכות והמברכים מוכנים, שהטקסטים מודפסים, שהכוס, הטבעות, היין והטישו בסביבה.. איך נגיד… מלחיץ ברמה שאחד מאיתנו התעלף מעוצם המעמד רגע לפני החופה. [רמז: לא אני!]

מאז אני עורכת חופות- מאושרת מההזדמנות ללכת את המסע עם זוגות נוספים, ללמוד ולהתלבט, לבחור בקפידה ולנסח מחדש את שראוי לנסח מחדש. ומנגד- אני כבר מבינה שזה מעמד שקשה וגם לא צריך להתמודד איתו לבד. הליווי שלי מאפשר לזוג להתכנס למקום המדויק שלו ולא לעסוק בפיגומים של המבנה. בדיעבד אני יודעת שזה חשוב לא פחות כדי להפוך את הטקס למוצלח ונוגע.

אביב ואלירן ממליצים על נעם

אין לנו מילים כדי לתאר עד כמה החויה של להתחתן אחרת. היה משמעותי, מרגש וקסום עבורנו: כשהחלטנו להתחתן היה לשנינו ברור שמוסד הרבנות לא מדבר אלינו, חוסר השוויון, ההתנהלות עליה שמענו מחברים שכן בחרו לעבור דרכו, הכפייה הדתית שאנו מרגישים בנושא בנושא- בקיצור ידענו מה לא אבל עוד לא ידענו מה כן.

ביררנו הן על ההשלכות העתידיות שלא להיות רשומים כנשואים בתעודת זהות (גם חתונה אזרחית היא אותה גברת בשינוי אדרת מבחינתנו, הרי כל עוד לרבנות יש מונפול על הגירושין מבחינתנו יש למדינה ישראל עוד דרך ארוכה לעשות בנושא הפרדת דת ומדינה). כשהחלטנו שיותר חשוב לנו טקס משמעותי, תהליך שמסמל מי אנחנו ומה הערכים שאנחנו בוחרים להכניס לזוגיות ולחיים שלנו, מאשר מילה שכן או לא כתובה בתעודת זהות- פנינו לנעם ומכאן החלה דרך מדהימה של למידה, גילוי ויצירת ההסכם הזוגי שלנו.

נעם כבשה אותנו ובפגישה השנייה כבר התחלנו ללמוד ביחד את הטקס המסורתי, להבין אותו לעומקו ומתוך כך לבחור איזה חלקים אנחנו מתחברים אליהם מבחינת המסורת והתרבות היהודית (והיו המון כאלה), ומה אנחנו מבקשים לשנות כך שהטקס יהיה שיוויני וידבר בשפה שלנו. לקראת הפגישה השנייה נתבקשנו לנסח יחד בבית את העקרונות שחשוב לנו שיופיע בכתובה- תהליך כתיבה משותף זה היה מאוד משמעותי ואף מאתגר עבורנו והגענו לדבר על נושאים שראוי שכל זוג ידבר לפני שהוא קושר את חייו ביחד. נעם לקחה את הדברים שכתבנו ובנתה עבורנו טקס שלהרגשתנו לא יכל לשקף את מי שאנחנו ואת מה שביקשנו לעשות באקט החתונה בצורה טובה יותר. נעם עבדה איתנו גם הרבה מעבר לשלוש הפגישות שהגדרנו בהתחלה- במיילים, בטלפון, בהודעות. יומיים לפני החתונה ביקשתי שנערוך הרצה של החופה כדי לתזמן אותה- על הכל ענתה נעם בחיוב עם תחושת נתינה אמיתית. הכתובה שכתבנו קיבלה עיצוב יפייפה והיא כבר ממוסגרת ותלויה אצלנו בסלון, כתזכורת ליום המיוחד ולהצהרת הכוונות שלנו.

לסיכום, מעבר לשמחה הגדולה של המסיבה, החשיבות של בחירת המקום, האוכל, הבר, בעניינו העיקר בחתונה זה טקס החופה. זו הסיבה שלשמה התכנסנו ולכן כדאי להשקיע בחלק הזה את מירב האנרגיות והמחשבה כי התוצאה ניכרת, גם לנו בני הזוג וגם לכל מי שנכח בחופה שלנו. האורחים לא הפסיקו לפרגן על הטקס המענין המיוחד והאישי, לאורך כל החופה כל הקהל שלנו (יותר מ-300 איש) הקשיב, ראינו כל כך הרבה עיניים רטובות אחרי החופה שידענו שכנראה עשינו משהו נכון. תודה ענקית לנעם שאיפשרה לנו לעשות את הדרך המשמעותית הזו ביחד . היה לנו לעונג ולכבוד שהיא זו שחיתנה אותנו. ממליצים בחום ומכל הלב!

איה ותומר ממליצים על נעם

נעם יקירה, היינו צריכים כמה ימים להירגע כדי שנהיה בכלל במצב להגיד לך תודה ענקית.
היה לנו יום משוגע, מרגש בטירוף, והוא היה חזק כל כך בשבילנו הודות לתהליך שהעברת אותנו בדקדקנות וביטחון בחודשיים האחרונים. נתקלנו בשאלות ומחשבות חשובות לגבי העתיד המשותף והקשר בינינו, שאלות ומחשבות שלא היו עולות אם היינו בוחרים להינשא בדרך אחרת, ואולי אפילו עם מישהו אחר.
הקוליות, השיגעון והפתיחות שלך הפכו אותך לדמות כל כך מתאימה לערוך את הטקס שלנו, ואנחנו מקווים שבתוך כל הדבר המשוגע הזה הצלחנו לרגש אותך טיפ טיפה.
תודה על ההשקעה והתהליך שהעברת אותנו, נהננו מאוד
איה ותומר

 

חן ואלעד ממליצים על נעם

טוב, הנה אנחנו כותבים סוף סוף כמו שצריך תודה ענקית על הטקס המושלם מושלם מושלם שכתבת לנו.

אז קודם כל, הראייה שלך אותנו ושימת הדגש על המשפחה בטקס הזה הייתה פשוט מעולה- זה היה כל מה שיכולנו לרצות והיה כל כך אנחנו. זה פשוט מדהים איך את מצליחה להתאים טקס לאנשים שפגשת לדקה וחצי ובאיזו מהירות את יורדת לעומק האדם שמולך.
חוץ מזה שקיבלנו באמת כל כך הרבה מחמאות, והחשובות שבהן מההורים שלנו שמאוד היה חשוב לנו שיאהבו את הטקס ואת הבחירה שלנו בטקס שונה ממה שהם מורגלים בו. התגובה הכי יפה שקיבלנו הייתה מאבא של אלעד שאמר שכל כתובה צריכה להיראות כמו הכתובה שלנו, וכמה הוא התרגש במהלך הטקס.
אז רצינו באמת להגיד תודה מכל הלב, בזכותך היה לנו את הטקס שתמיד רצינו (גם אם לא ידענו שרצינו אותו) ושמחנו כל כך על הבחירה שלנו בהוויה ובך.
וחוץ מזה, גם היה פשוט כיף אתך, אז תודה על חוויה מדהימה.
מתים עלייך!!
חן ואלעד

גפן וטל ממליצים על נעם

לפני שנה גפן ואני החלטנו להתחתן. 

ידענו ששנינו לא מעוניינים בחתונה ברבנות מסיבות אידיאולוגיות אישיות ומתוך רצון להיות חלק משינוי שאנחנו רוצים שיתחולל. שמענו על הוויה, והלכנו לסדנת הכנה לזוגות לקראת חתונתם, שהייתה מועילה ומעניינת. בזכות הסדנה החלטנו שאנחנו רוצים לעשות את הטקס עם מנחה מהוויה, אך לא ידענו בדיוק איך זה יהיה –  עד כמה נשתמש בטקס המסורתי ועד כמה נתאים אותו אלינו, ואיך נעשה את זה כך שגם המשפחות והקהל יהיו מחוברים לאווירה של הטקס.

 בנוסף, היה חשוב לנו שאת הטקס תערוך אישה, מה שגם עורר תהיות ומחשבות (בעיקר אצל טל) לגבי איך זה יעבור  ומה יהיו התגובות.

מהרגע שפגשנו את נעם, הבנו שהיא האדם הנכון. נעם הייתה קשובה ועזרה לנו בדרכה הייחודית והכיפית להביע את מה שהכי מדויק עבורנו בצורה הטובה ביותר (לאחר הרבה התלבטויות על ניסוחים), תוך התעמקות בשאלות מהותיות וקבלת תובנות חדשות על הקשר שלנו ועל עתידנו המשותף. 

הטקס הועבר בצורה נהדרת, קלילה, נעימה ומרגשת. קיבלנו אינספור מחמאות על הטקס ועל המנחה.

תודה לך על התהליך הכיפי והחוויה הנהדרת, ותודה להוויה  על כל העזרה ועל הפעילות המבורכת שלכם!

גפן וטל.

טלי ואודי ממליצים על נעם

רצינו להגיד לך תודה ענקית מעומק הלב על כל מה שעשית בשבינו, על התהליך, על הטקס, על הרגעים שלפני. אנחנו באמת בהרגשה שלמה כל כך עם כל מה שהיה.

קרה לנו דבר מדהים, שבעצם החופה נהייתה בעצם עם כל כך הרבה תוכן שזה ממש נתן את הטון לכל מה שקרה אחר כך.

זה ריגש אותנו ואת כולם ברמות לא נורמאליות. הרבה אנשים באו אלינו אומרו שהם רוצים להתחתן שוב. ממש.

אז עשית את זה נפלא. נשמח לפרגן בכל פורום משמעותי, לתייג, לפרסם, לכתוב- כדי להפיץ את הבשורה. אותך.

איזה כיף לזוגות שעוד לא יודעים איזו אנרגיה מצפה להם בחופה אתך. באמת שקשה לתאר במילים את התחושה הזו.את האיכות והחד פעמיות שלך ואיתך.

 

טלי ואודי

אסף קליגר

אסף קליגר

אין המלצות לעורך הטקסים