מאמרים

הויה, אלטרנטיבה חופשית לרבנות

הויה, אלטרנטיבה חופשית לרבנות

ד"ר עופר קורנפלד

"הויה – טקס ישראלי" הוא הארגון ללא כוונת רווח הגדול ביותר בישראל העוסק בעריכת טקסי חיים יהודיים ברוח חופשית וחילונית. יעודה העיקרי של "הויה" הינו לכונן נורמה חברתית רחבה, שבה ישראלים וישראליות המבקשים להתחתן, יערכו טקס שמבטא ערכיהם.

בני אדם עורכים טקסים כחלק מתרבותם מאז הפכו לבני אדם לפני עשרות אלפי שנים. מעצם מהותם, טקסים הנערכים בחברה, מבטאים את הערכים המרכזיים של האנשים המשתתפים בהם ושל התרבות שהם מקיימים, אבל בה בעת, גם יוצרים ומחזקים את הערכים האלה.

ישראל המודרנית והחופשית היא בית למהלך תרבותי מסעיר ומרגש שמתחולל מכל עברינו. המהלך המחבר את התרבות והמסורת היהודית אל החיים במאה ה-21 הוא כל כך רחב היקף, עד שאיננו מודעים לכל עוצמתו. זה המהלך שהוליד את השפה העברית המודרנית, על כל רבדיה. זוהי אותה תנועה שהולידה את הספרות העברית החדשה, את השירה, המחזאות, וגם את האמנות הפלסטית על כל גווניה. יתר על כן, ללא שינוי תרבותי רחב כזה, גם מדינת ישראל, על כל מוסדותיה, הממשלה, המערכת המשפטית, צה"ל והכנסת לא יכלו להתקיים.

"הויה" פועלת כחלק מן התנועה הזאת על מנת לאפשר לאנשים המבקשים להתחתן בישראל, לממש ולבטא בתוך מרחב טקס החתונה את ערכיהם. עורכי הטקסים של "הויה", עוזרים לבני הזוג לעצב מרחב טקסי שמתאים להם, מתוך ההבנה שבני הזוג הם הריבוניים על חייהם. טקס המעוצב על ידי האנשים שמשתתפים בו, מבטא, מעצם מהותו, את החופש שיש למשתתפי הטקס לקבוע את תוכנו.

טקסי החתונה של "הויה" הינם שוויוניים מגדרית, ועל ידי כך מבססים ויוצרים את ההבנה שלכל הא/נשים, גברים ונשים כאחד, יש ערך אנושי שווה וזכויות שוות לחירות, לביטחון ולחיפוש אחר האושר. המרחב הטקסי שנוצר ב"הויה" הוא גם פלורליסטי ומרובה פנים, ומקבל את המגוון התרבותי האנושי הרחב, ושם במרכזו את האדם, כשהוא מחובר למעגלי החיים שלו, הזוג המתחתן והמשפחה, האורחים, למקום ולזמן.

אנחנו ב"הויה" יודעים שטקס שהוא שוויוני, ריבוני, פלורליסטי והומניסטי לא רק מבטא את התרבות של ישראל החופשית, אלא גם מעצב אחת כזאת. אנחנו מעצבים ויוצרים את כלל טקסי החיים של האדם. מלידה, דרך טקסי לידה, ברית ובריתה, עבור בטקסי בגרות של בני מצווה, ובנות מצווה, דרך טקסי חתונה וכלה בטקסי אבלות ופרידה של לוויות ואזכרות.

המצב החוקי בישראל בתחום טקסי החיים הוא מחפיר, ועריכת הטקסים מסורה כולה בידי הרבנות שהוא גוף מונופוליסטי, מסואב ומאובן. הרבנות משמרת מערכת ערכים קלוקלת שבה למשתתפי הטקס אין שום שליטה על מהלכו, כלל הנשים מושתקות כליל ואינן נוכחות במרחב. טקסים כאלה מחזקים תרבות שמתנגדת למגוון ולשינוי, ומחזקת את הממסד הרבני וערכיו.

התנועה של "הויה" יוצרת מציאות נורמטיבית אחרת. טובה יותר.

השנים האחרונות היו שנים של צמיחה ל"הויה", בעיקר בגלל הביקוש הגובר לטקסים ברוח שלנו, ואנחנו צומחים עם השינוי. החיבור של "הויה" עם "ישראל חופשית" מעגן את הפעילות במרחב הטקס בתוך מסגרת רחבה ומתאימה יותר. המאבק על דמותה של מדינת ישראל, מתנהל בזירות רבות. שינוי של נורמות חברתיות מתרחש בדעת הקהל באמצעות אמנות, תרבות ותקשורת, ואחר כך גם דרך שינויים בחוק ובפסיקה. המרחב הציבורי של ישראל עדיין מתעצב  והחיבור של "הויה" ו"ישראל חופשית" נותן לנו את הכלי הנכון לפעול בו.

 

ד"ר עופר קורנפלד – יו"ר "הויה – טקס ישראלי"