הֲוָיָה בתקשורת

הרי את לא מסורבת לי

מאקו, 05.08.09

חתונה מיוחדת במינה התקיימה אתמול בכיכר דיזינגוף בתל אביב: אולגה סמוסבטוב וניקו טרוסיאן, זוג יהודי מסורב חיתון על ידי הרבנות, נישאו בנוכחות חברים ואנשי ציבור.

האירוע ציין את יריית הפתיחה במאבקם של ארגוני תרבות יהודית-חילונית ששואפים לאפשר לזוגות בישראל לערוך חתונה אזרחית מבלי לאבד את זכויותיהם של זוגות שנישאו ברבנות. על פי נתוני הארגונים החברתיים, חיים כיום בישראל כ-300 אלף גברים ונשים, בעיקר יוצאי חבר המדינות, המוגדרים על פי ההלכה היהודית כפסולי חיתון.

"יש צורך בפתרון רחב היקף"

שפרה בחתונה של אולגה וניקו

שפרה קורנפלד מקריאה ברכה לזוג צילום: יח"צ

 האירוע הופק בשיתוף "הקרן החדשה לישראל" שערך גם הפנינג אהבה במקום לציון ערב ט"ו באב. בין האורחים היו גם חבר הכנסת ניצן הורוביץ, בוגרת "האח הגדול" שפרה קורנפלד, אברהם בורג וליהיא לפיד שקראו את שבע הברכות בחופה האלטרנטיבית.

בניגוד לזוגות רבים שמתלוננים על דרישות הרבנות מזוגות שאינם שומרי מסורת אדוקים, אולגה וניקו דווקא רצו מאוד להינשא ברבנות. הדבר נמנע מהם כיוון שניקו, שנולד לשני הורים יהודיים באוקראינה, עלה לבדו לארץ ולא הצליח "להוכיח את יהדותו" ברבנות.

"אני מקווה שהקמפיין הייחודי אותו אנו יוזמים יראה לציבור ולפוליטיקאים את הצורך בפתרון רחב היקף בסוגיה כואבת זו ואולי יהפוך את החתונה בכיכר העיר למסורת בהווי החיים העירוני", אמר עופר קורנפלד, יו"ר ארגון "הוויה טקס ישראלי" שיזם את האירוע.