עו"ד סמדר דקל נעים

עו"ד סמדר דקל נעים

מגשרת ועורכת דין. ראש היחידה המשפטית של הויה ומנהלת הארגון בשנים 2010 - 2014.
ילידת שנת 1973, נשואה ואם לשתי בנות ובן. גרה בהרצליה.

עו"ד ומגשרת המתמחה בדיני משפחה וירושה בעלת משרד עו"ד וגישור בהרצליה העוסק במשפט משפחה הסכמי ואזרחי (הסכמי חיים משותפים, ממון וקדם נישואין, הסכמי גירושין ופרידה, הסכמי הורות. ייפוי כח מתמשך, צוואות ועוד). עורכת טקסים בהויה משנת 2007.  מנכלי"ת הארגון בשנים 2010 – 2014. מייסדת וראשת היחידה המשפטית של 'הויה'.

בעלת תואר ראשון במשפטים מהמרכז הבינתחומי בהרצליה ותואר שני במשפטים ויישוב סכסוכים מאוניברסיטת בר אילן.

בלוגרית באתר הנשים המוביל – saloona. בעלת הבלוגים "דינא דמלכותא" ו "חילוניה".

מתגוררת בהרצליה, נשואה ואם לשתי בנות ובן.

אודותיי: החופות שאני עורכת הן חופות חופשיות, אישיות ושמחות. כל חופה שונה מהאחרת. אני מלווה את הזוגות בתהליך של לימוד, שיחה, מחשבה ובחירה כך שכל טקס וטקס נתפר לפי מידה, כמו שמלת כלה, בתפירה עילית, לכל זוג באופן אישי.

אני מאמינה בערכים שמבטאת מגילת העצמאות. אני מאמינה בערכי מגילת זכויות האדם. אני מאמינה שכל אדם זכאי לחיות את חייו ללא אפליה ועם מלוא הזכויות המגיעות לכל אדם אחר, ללא הבדל דת גזע ומין. אני מאמינה שלכל זוג יש את הזכות לחגוג את האהבה שלהם ולציין אותה בפני המעגלים שלהם, ולהגשים לעצמם טקס חיים משמעותי שמחובר לתרבות אותה הם מעוניינים ליישם בחייהם המשותפים. אני רואה את הזוג כ"ריבונים" של הטקס ולכן הסמכות שלי בהובלת הטקס מקורה מבחירת בני הזוג בי. הטקס הוא שלהם ואני מנהלת אותו בעבורם.

המסגרת החוקית בישראל בנושאי נישואין וגירושין היא שערוריה שאין דומה לה בכל העולם. מדינת ישראל מספקת משפט רע מאד לאזרחיה, והמערכת כפי שהיא היום "קורסת לתוך עצמה". בית המחוקקים לא עושה את הרפורמה הנדרשת בתחום דיני המשפחה ועסוק ביצירת מעקפים על מעקפים לשיטה שברור לכולם שאיננה עובדת, ואף חמור מכך – שיטה שפוגעת בזכויות אדם בסיסיות ומסבה נזקים אדירים לאזרחי ואזרחיות המדינה ולחברה כולה.

אני מאמינה שהדרך לשינוי השיטה חייבת לעבור דרך יצירת מציאות חדשה. בעיני, כל טקס שמבטא גם את ערכי הליברליזם והדמוקרטיה וגם את ערכי התרבות היהודית הוא חלק מהמהפכה שתביא לתיקון עולם.

אני אוהבת חתונות, נהנית לעמוד עם הזוג מול הקהל שלהם וליצור יחד חוויה משפחתית וקהילתית של התרוממות רוח ושמחה. כמי שעוסקת ביום יום בפירוק משפחות, עריכת טקסי חתונה ועבודה עם זוגות צעירים מייצרים לי איזון מקצועי וריגשי ושומרים אותי שמחה ואופטימית.

רגע משמעותי עבורי בטקס: החתימה על הכתובה. זה רגע מאד משמעותי ומרגש, ההתחלה של הטקס, שלב ההתחייבות ההדדית. ואולי משום שאני עו"ד, אני אוהבת במיוחד חתימות…

מיכל ורועי ממליצים

ההחלטה שלנו להתחתן נבעה מתוך רצון להקים יחד משפחה, להצהיר על המחויבות שלנו האחת לשני, ולחגוג את מעבר הזוגיות שלנו לשלב הבא יחד עם היקרים לנו. כשבחנו את האפשרויות, הבנו בצער כי חתונה פורמלית מתאפשרת רק דרך מוסד הרבנות, אשר נוהג פעמים רבות בחוסר כבוד בבאים בשעריו, מפלה פלגים שלמים באוכלוסייה שאינם ראויים בעיניו, ולמעשה שולל מרבים את הזכות (שלנו נראית בסיסית ביותר) להינשא.הבנו שזוהי לא הדרך שבה נרצה למסד את הקשר שלנו. בעקבות המלצה של חברים ושיטוטים באינטרנט הגענו להוויה, שם "שודכנו" לסמדר – כבר מהרגע הראשון היה ברור שיש בינינו חיבור טוב. סמדר התעניינה באופן כן ואמיתי, רצתה להכיר אותנו ולהבין מהם הערכים החשובים לנו, על מנת לשזור אותם בטקס. ההרגשה לאורך הדרך הייתה שכל הצדדים מכבדים את טקס החתונה, רואים בו מעמד בעל משמעות של התחייבות הדדית – ולא שלב משעמם שצריך לעבור מהר כדי להגיע למסיבה ולאוכל. יצרנו יחד את הטקס שרצינו, ששילב בין הטקס המסורתי לערכים האישיים שלנו והשקפת עולמנו. בסופו של דבר יצרנו טקס מיוחד ומרגש, אותו סמדר הנחתה בחן רב ומקצועיות. שנינו לקחנו חלק שווה בטקס, באופן אשר משקף גם את הזוגיות שלנו ביומיום. עבורנו, זו הייתה הדרך הנכונה והראויה ביותר להתחיל את חיי הנישואים.

נעמה וגלן מספרים על הטקס

הטקס היה מדהים ומרגש מעבר לכל ציפיות שהיו לנו. קריאת הכתובה ושיתוף החברים והמשפחה, וחתימת הכתובה באזור קבלת הפנים, מול המשפחה והאורחים שהתגודדו סביבנו היתה מאד מרגשת. שיתוף בני המשפחה בהקראת שבע הברכות נתן לטקס נופך משפחתי, אישי ונעים. סמדר השרתה אווירה חגיגית וגם רגועה וזורמת. הרוח שיתפה פעולה ופרעה את שערנו. מיד כשהסתיים הטקס והאורחים ניגשו לברך אותנו – כולם אמרו כמה היה מרגש, חלקם אפילו התחרטו שהם בעצמם לא התחתנו כך. היה פשוט מושלם.

שחר וטלי מספרים

העבודה עם סמדר הייתה מדהימה, זכינו לפגוש מישהי באמת מיוחדת שעזרה לנו לבנות את הטקס בצורה הכי מיוחדת שיכלנו לבקש. למידת הטקס המקורי עם סמדר הייתה חוויה מאוד מלמדת ומעשירה, שגרמה לנו באמת להרגיש שאנחנו חלק מהטקס, ולא רק ניצבים. נהנינו לכתוב את הברכות ואת הכתובה בעצמינו, ונמליץ בחום לכל מי שמעוניין בדרך קצת אחרת לבחור בדרך של הוויה 

יעל וגיל מספרים

הגענו להוויה דרך אתר האינטרנט ולאחר שקראנו קורות חיים של מספר אורחי טקסים באיזור מגורינו (המרכז), נורית הציעה שנפגש עם סמדר. פגשנו את סמדר לפגישת היכרות ראשונית, ומאז לא התסכלנו לאחור. היא דיברה אלינו בגובה העיניים, הכירה אותנו ורצתה לשמוע אותנו ואת הסיבות שלנו כדי להתאים את הטקס ועצמה אלינו כמה שיותר. אחרי פגישת ההיכרות היה לנו ברור, שהוויה זה בדיוק מה שחיפשנו. טקס יהודי עם חיבור למסורת, אבל גם שוויוני ובעיקר נותן את ההרגשה שהטקס הוא שלנו, בשבילנו ובשביל משפחתנו. בפגישת ההכנה הראשונה סמדר באה אלינו הביתה מה שהיה מאד נוח. בהמשך התכתבנו במיילים עם סמדר, שהיתה תמיד זמינה, ורצתה לדעת ולהבין אותנו ואת המשפחה שלנו, איך הוגים את השמות של כל הסבים והסבתות, איך הכרנו ומי הם האחים וההורים שלנו. היא נתנה לנו הצעות לברכות ועודדה אותנו להשען על הדוגמאות, אך לבנות את מה שמתאים לנו. נפגשנו פעם שלישית בשביל לסגור את הניסוחים האחרונים ולהתייעץ איתה על דברים שלא הצלחנו להחליט לבד. סמדר גם התכתבה במייל עם כל אומרי הברכות שלנו עד שכולם היו מרוצים. במהלך האירוע, סמדר הגיעה בזמן לחתימת הכתובה, העבירה את הטקס בצורה מרשימה מאוד והדפיסה מראש את הנדרים שלנו ואת פתקי ההקראה עם הברכות האישיות של כל מברך. הטקס תקתק כמתוכנן וכולם התרגשו מהעובדה שהיה מאוד אישי ושוויוני. (עבור מקריאי הברכות המבוגרים יותר, היה עדיף אם סמדר היתה מדפיסה את הכרטיסיות בפונט יותר גדול כדי שיוכלו להקריא בלי משקפיים). שעה אחרי הטקס, אחרי ריקודים וכל המצגות של המשפחה והחברים, סמדר אמרה לנו תודה ושלום – נדהמנו שהיא נשארה לראות את המצגות ולהנות מהאירוע… הרגשנו שהטקס היה חשוב לה לא פחות מאשר שהיה חשוב לנו. אין דברים כאלה.

Maya & Collin

תוכן הול לכאןHi Smadar, Collin and I (and our whole family) want to thank you for the beautiful ceremony, and for all of your work and help along the way. It was full of joy and humor. Everyone we spoke to afterward raved about it, and of course, we loved it. Pictures to come :) Maya and Collin

אביגיל וגיא ממליצים

כשרק התחלנו לדבר על חתונה ידענו שלא נתחתן דרך הרבנות מכיוון שהרבנות אינה משקפת את דרך החיים שלנו או את הערכים בהם אנו מאמינים. אבל לא ידענו מה כן. בחרנו בהויה כי רצינו טקס יהודי, אבל, וזה היה חשוב לנו, רצינו גם טקס שוויוני ומודרני שנזדהה איתו. רצינו שאנחנו, והאורחים שלנו, יבינו את תוכן הטקס. אני באופן אישי העדפתי שאישה תערוך את טקס הנישואים שלנו. גיא הסכים ותמך. בעזרת סמדר דקל, עורכת הטקסים שבחרנו לערוך את טקס החופה שלנו, הגענו למטרה שרצינו. העבודה המשותפת עם סמדר הייתה מלמדת ומהנה. הרכבנו ביחד איתה טקס ששיקף אותנו ואת הערכים בהם אנו מאמינים. קידשנו האחד את השניה, השארנו חלק מהברכות שהזדהנו איתן, שינינו ברכות שלא, שיתפנו בני משפחה בקריאת הברכות שכתבנו והקראנו האחד לשניה שירים שבחרנו. הטקס עצמו היה מרגש ומיוחד מאוד. האורחים הקשיבו, והרגשנו שלא התפשרנו. אני ממליצה לכל זוג לבחור בטקס שמשקף את העולם הערכי שלהם בעזרת הויה.

תות ואלון מספרים

כשחיפשנו איך להינשא – חיפשנו טקס שישקף את אורח חיינו. חיפשנו טקס שוויני בו לא הגבר קונה את האישה (גם אם זה באופן סימלי). אלא יחד מצהירים על הברית הנרקמת ביניהם. הגענו במקרה לסמדר (המהממת!) שישבה ולימדה אותנו מה כל דבר בטקס המסורתי מסמל. בחרנו יחד איתה את החלקים שהתאימו לנו ובנינו את הטקס והכתובה שלנו. סמדר ליוותה אותנו ותמכה בנו לכל אורך הדרך. בנינו טקס שמושתת על מסורת ישראל. הטקס שיקף את ערכינו ואמונותינו וכמות העיניים היבשות באולם שאפה לאפס.

ענת ושגית מספרות על הטקס

סמדר המתוקה, רצינו להודות לך ולארגון המיוחד והחשוב שאת עומדת בראשו, על ערב קסום ומרגש, ערב בו התאפשר לנו לחגוג את אהבתנו מול כל יקירינו בטקס מרשים, מלא משמעות ותוכן, טקס שהביא לידי ביטוי את הרגשות שלנו אחת כלפי השניה,את רגשות חברינו ומשפחותינו, לאורך כל הטקס ועם התרגשות מטורפת, הספיק לנו להסתכל עליך כדי לקבל קצת מרגוע, הוספת לטקס את הנופך הרישמי והמכובד – אין אחד שלא ציין כמה מרשימה ומיוחדת היית וכך גם העברת החופה. אז שוב, תודה רבה לכם על ערב בלתי נשכח, אנחנו כבר מתגעגעות.. :) ענת ושגית

מירי ונדב מספרים

הכל היה נפלא עם סמדר, כשבחנו ללכת להוויה לא ידענו באמת במה מדובר אבל זה היה נפלא. היכולת לעצב את הטקס לפי מה שמתאים לנו ובכל זאת להישאר בגבולות היהדות היה דבר שלא חשבנו שנוכל לעשות. אגב, גם סבתי שהיא אישה דתיה מאד אמרה שהטקס היה נפלא ומרגש, והמידע שסיפקה סמדר במהלך הטקס גרם לה כמו גם לשאר קרובי המשפחה המבוגרים שלי להיזכר מחדש במשמעויות של הטקס. יש לנו רק מילים טובות על סמדר והוויה, באמת. מהרגע הראשון ועד האחרון הייתה בנו התחשבות מלאה, גם כשהכל היה ברגע האחרון בגללנו עדיין תשומת הלב הייתה יוצאת מן הכלל.

תמר ותום מספרים

בעיני, הפגישות המקדימות עם סמדר היו שלב ההכנות לחתונה היחידות שבאמת החזירו אותי למהות של האירוע, ללא כל הטירוף שמסביב. וזה היה כל העניין… התחברנו מאוד לסמדר, ונהננו לעשות זאת יחד. הטקס עצמו היה בדיוקכפי שרצינו. רגיש, ואנחנו מאוד, בהנחייה מלאת כריזמה של סמדר. קבלנו המון מחמואת ספציפיות על הטקס, ובמיוחד אהבנו את אלה שאמרו "וואו, לא ידעתי שאפשר ככה…."

ויקה ואורית מספרות

סמדר, דולפינה טובה שלנו! איך אוכל לתאר לך את הסערת הרגשות שכיסתה אותי עם הראש, וגם שתביני את המשמעות ממה שיהיה כתוב…? בערך מאתמול עד עצם הרגע זה אנחנו לא מפסיקות לקבל איחולים, מילים חמות עלינו, על הילדים, על סבא ויטלי, על המקום…עליך… המצלרים של הקומה ה4 נגשו למנהל האירוע כדי לשתף שזה היה האירוע הכי מרגש במסגרת עבודתם… את! הטקס שבנית והובלת גרם לאנשים רגע לעצור את החיים (אנחנו כבר כמה חודשים בתוך זה) ולחשוב מה הוא העיקר…בחתונה. אני חושבת שגרמת לאנשים לראות משמעויות אחרות בחופה ולהבין לעומק מה משמעות של הברכות. חמסיקה שובבה שקיבלנו ממך תפסה מקום אינטימי מעל המיטה בחדר שינה שלנו…ותהיה מזכרת יומיומית על האירוע חיים מדהים שלנו ב12.01.15 נשיקות מאיתנו.
[/learn_more]

הנה בעלי המקצוע עימם אני אוהבת לעבוד.

כולם מצויינים אחד-אחד.

אין המלצות לעורך הטקסים